Cofield, Johnson named to East Shrine Bowl Team


By DAVID BROX, davidbrox@shukc.com

The 2013 Kansas Shrine Bowl game will be played at Washburn University on Saturday, July 27th at 7 p.m.

Keaton Cofield (Piper) and Ben Johnson (Basehor-Linwood) were named to the 2013 Shrine Bowl East team, which was released today.  

Chris Brindle (Piper) was named to the coaching staff.

I got the privilege to put in votes for our area players and obviously Cofield and Johnson were on my ballot. 

Cofield was named to our KCK Preps Defensive Team and was a finalist for our Defensive Player of the Year. 

Johnson was one of three players named to both the KCK Preps offensive and defensive teams.  He also claimed the honor of our Top Prospect.

So needless to say, I have no disagreement with these selections.  We will pursue getting more media in our area voting for these types of honors. 

EAST

Justice Baid.................................. Neodesha High
Derek Bayless........................... Caney Valley High
Nick Becker........................................ Eudora High
Denzel Chilcoat............................. Hiawatha High
Keaton Cofield...................................... Piper High
Jordan Ebert................................ Rock Creek High
Will Geary......................................... Topeka High
Gabe Guild.................................... SM South High
Dylan Hall........................................ Seaman High
Kyle Hammond..................................... Crest High
Cody Howell.................................... Chanute High
Dakota Jiskra..................................... Lyndon High
Ben Johnson..................... Basehor-Linwood High
Jordan Johnson................ Olathe Northwest High
Kade Larson................................... Louisburg High
Dan Morin..................... St. Thomas Aquinas High
Jerel Morrow................................... Emporia High
Peter Pfannenstiel....................... Silver Lake High
Matt Plank....................... Gardner-Edgerton High
Joe Pomatto......................................... Paola High
Aaron Ramsey.......... Blue Valley Southwest High
Staton Rebeck............................. Mill Valley High
Clay Rhodes................... Blue Valley Stilwell High
Ethan Spore..................................... Oswego High
Curtis Stallbaumer.............................. B & B High
Cody Stanclift.............. Lawrence Free State High
Brett Sterbach............................... SM West High
Brad Strauss.................................. Lawrence High
Trent Tanking..................................... Holton High
Dayton Valentine............................. Baldwin High
Marc Walbridge.............................. McLouth High
Braden Werner................ Shawnee Heights High
Conley Wilkins.................. Blue Valley West High
Mitch Wille...................... SM Bishop Miege High

Coaches:
Jason Swift (head)........... Shawnee Heights High
Bob Lisher............................ Lawrence Free State
Jon Holmes............................. Bishop Miege High
Chris Brindle......................................... Piper High
Criss Davis................................ Caney Valley High
Chris Stewart.................................. McLouth High

WEST

Gabe Bergmann........................... Concordia High
Jacob Brooks.................. Norton Community High
Cody Busby............................... Salina South High
David Cardinal....................................... Hays High
Bradey Chard.................................. Plainville High
Bryce Chavis.............................. Riley County High
DeeIsaac Davis................................ Andover High
Riley Dowler............................ Arkansas City High
Denver Doyle............................ Garden Plain High
Kolby Fennewald............................ Mulvane High
Collin French............................... McPherson High
Jarod Gagnebin.......................... Hutchinson High
Riley Galyon..................................... Sterling High
Dalton Gantz.................................. Ness City High
Justin Gemachlich....................... Dodge City High
Hunter Harrison......................... Great Bend High
Kip Keeley....................................... LaCrosse High
Drew Kite.......................... Scott Community High
Stanten Krone..................................... Beloit High
Alex Lee......................... Wichita Northwest High
Justus Moreland................. Wichita Heights High
Zeke Palmer........................... Bishop Carroll High
Wes Phillips.............................. Maize South High
Markus Phox................... Wichita Collegiate High
Sean Rodriguez............................. Nickerson High
Kellen Sims.......................................... Derby High
Ethan Stallbaumer.............................. Maize High
Bryce Steiner.......................... Central Plains High
Logan Thompson........................... Sedgwick High
Cody Walther................................. Rose Hill High
James West.............................. Junction City High
Clay Wilcox.................................... Chaparral High
Tanner Wood...................... Conway Springs High
Nick Young...................................... Madison High

Coaches:
Ryan Cornelsen (head)......................... Hays High
Steve Martin.................. Wichita Northwest High
Mike Lee.......................................... Andover High
Dave Fennewald............................. Mulvane High
Brad McCormick...................... Garden Plain High


Matt Hendricks................................ Sterling High

Congrats to these young men and Coach Brindle.